PTICA NA RAMENU
12,90 KM
PTICA NA RAMENU/ZL.LAĐA
Autor: KOVAČEVIĆ MARINKO
Iako ostaje u svijetu dječjih interesa i zanimanja, tom neiscrpnom vrelu mašte i sna, Marinko Kovačević pokriva svoje pjesme i daje im osoban pečat, obilježje po kojem njegovu poeziju možemo prepoznati u kontekstu suvremene hrvatske poezije za mladež.
Nema na zalihi
SKU: 9899531964810
Kategorija: Knjige za djecu i mlade
Preporučujemo
-23%
16,00 KM
20,90 KM
ORAŠAR
E.T.A Hoffmann
Mozaik knjiga
Slavna božićna bajka Orašar
Slavnu božićnu bajku Orašar mnoge su generacije djece isprva upoznale u kazalištu, gledajući poznati balet Petra Iljiča Čajkovskog. Ova divna bajka pronašla je svoje mjesto i između korica knjige koju je ilustrirao Patricio Alejandro Aguero Marino.
Raskošne ilustracije...
Božićni san male Klare oživio je u raskošnim i zadivljujućim ilustracijama koje će trajati dugo nakon što se završi baletna predstava.
Povijest...
Figure orašara potječu iz kasnog 17. stoljeća. Nastale su u Njemačkoj, točnije na prostoru Rudne gore (njemački: Erzgebirge). Jedna od priča o nastanku i stvaranju figura zasluge pripisuje obrtniku iz Seiffena. Figure su kroz povijest često bile predmet darivanja, te su se u nekom trenutku počele povezivati s Božićem. Postale su popularne u 19. stoljeću kada su se počele širiti u obližnje europske zemlje. Kako je rasla potražnja, tako je započinjala i masovna proizvodnja figura. Friedrich Wilhelm Füchtner (1844. - 1923.) je u Njemačkoj poznat kao "otac figure orašara". Koristeći tokarski stroj započeo je njihovu masovnu proizvodnju 1872. godine u svojoj radionici u Seiffenu, Saskoj.
Dekorativne figure orašara postale su popularne izvan Europe nakon Drugog svjetskog rata, kada su brojni američki vojnici koji su bili stacionirani u Njemačkoj, pri povratku u Sjedinjene Američke Države sa sobom donosili figure orašara kao suvenir. Daljnja popularizacija orašara dolazi od baleta Orašar kojeg je skladao Petar Iljič Čajkovski. Balet je nastao kao adaptacija priče Orašar i kralj miševa koju je napisao E. T. A. Hoffmann. Balet Orašar se sredinom 20. stoljeća počeo izvoditi u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je postao najgledanija izvedba u vrijeme božićnih praznika. To je pomoglo da figure orašara postanu božićna dekoracija te prepoznatljiv božićni ukras cijele zapadne kulture.
BOŽE,JESI LI TU? JA SAM,MARGARET
Judy Blume
Mozaik knjiga
Američka književnica Judy Blume napisala je dvadesetak romana za mlade. Ovo je njen najpoznatiji roman za djecu koji govori o problemima s kojima se susreću djeca pri odrstanju i promjenama koje se događaju na njihovu tijelu u to vrijeme.
DIVLJI KONJ/ZL.LAĐA
Mozaik knjiga
Animalistički roman Divlji konj Božidara Prosenjaka nagrađen je dvjema uglednim nagradama - "Ivana Brlić-Mažuranić" i "Grigor Vitez". No najveća mu je nagrada i priznanje što je stekao brojne čitatelje, djecu i odrasle. Među kojima ima i onih za koje možemo reći da su postali njegovi prijatelji. U romanu pratimo odrastanje divljeg konja kao njegovo prepoznavanje, odbijanje, analiziranje i prihvaćanje životne filozofije utemeljene na Zakonu.
ČAROBNI PROSJAK/ZLATNA LAĐA PLUS
Sunčana Škrinjarić
Mozaik knjiga
Puno teže je roditi se siromašan, imati neuke i nesposobne roditelje, ne završiti školu, živjeti na cesti, rasti u domu, biti sam...Roman Čarobni prosjak napisala je moja mama Sunčana Škrinjarić inspirirana sudbinom dječaka-prosjaka bez ruke koji je stradao u prometnoj nesreći. Kroz maglu se sjećam tog novinskog članka koji ju je tako potresao. Dječak je prošeci izdržavao roditelje, i stanovao je u nekoj straćari - a vjerojatno je imao i mlađeg brata, nisam zapamtila.Oh, što bi taj dječak dao da je umjesto u skitnju išao u školu i da je morao pisati domaće zadaće, a ne izdržavati obitelj, i čitati lektiru umjesto bježati od policajca? Njegov život bio je kratak i tužan.Ipak, dječak-prosjak ostao je ovjekovječen u ovom romanu. Nije nastradao u nesreći i postao je slavan! Pisci imaju moć promijeniti sudbinu svojih likova, prekrojiti stvarnost, napisati drukčiju priču. Pisci su čarobnjaci koji iz šturih novinskih članaka stvaraju nove svjetove.