Akcija!
180,00 KM
199,00 KM
150,00 KM
179,90 KM

U POKRETU
31,50 KM
39,45 KM
U POKRETU
Autor: Grupa autora
Knjiga „ U pokretu“ će vam na zanimljiv način ponuditi osnovne činjenice i zadivljujuće informacije o razvoju prometa od ranih početaka do visoko pokretljiva modernoga svijeta.
Na stanju
SKU: 9788679280695
Kategorija: Enciklopedija i atlasi znanja
Preporučujemo
ČOVJEK-VELIKA ILUSTRIRANA ENCIKLOPEDIJA
Mozaik knjiga
ČOVJEK – velika ilustrovana enciklopedija
Autor: Grupa autora
"Knjiga Čovjek obuhvaća svaki vid ljudskog postojanja; od građe tijela do granica ljudskog uma. Pokazuje kako mislimo, osjećamo i djelujemo.
Otkriva čudesnu raznolikost načina života.
Istražuje našu prošlost, objašnjava našu sadašnjost i pretpostavlja budućnost."
ISTORIJA-VELIKA ILUSTROVANA ENCIKLOPEDIJA
Grupa autora
Mladinska knjiga Beograd
Knjiga koja će promeniti vaš pogled na knjige o prošlosti. Zaboravićete na beskonačne popise datuma i događaja koje je nemoguće zapamtiti a još teže uočiti uzročno-posledične veze između njih. Više od 600 stranica privlačnog teksta, obogaćenog izvrsnim slikovitim materijalom, zanimljivim svedočanstvima, šokantnim istorijskim statističkim podacima i neverovatnim ali istinitim činjenicama, uveriće vas da istorija piše najzanimljivije priče.Poseban dodatak sa nacionalnom istorijom viće od 150 naroda, sa proširenom hronologijom istorije Srba.
ILUSTROVANA ISTORIJA SVETA
Mladinska knjiga Beograd
Velika porodicna enciklopedija
(dogadjaji,ljudi i datumi koji su oblikovali svijet)
GODIŠNJI OBIČAJI U SRBA-S KUTIJOM
Mladinska knjiga Beograd
– Po danima od Petozarnih mučenika (26. dec) do Božića (7. jan) gleda se kakvo će vreme biti u narednoj godini. Jedan dan je jedan mesec – ako nekog od tih dana pada sneg, onda će biti kišan onaj mesec što ga taj dan predstavlja u idućoj godini, a kog dana je vedro, taj će mesec biti bez kiše.
– Od Svetog Nikole (19. dec) dan biva duži onoliko koliko petao može da skoči s praga.
– Do Svetoga Luke (31. okt) tur’ đe oćeš ruke, od Svetoga Luke, u džepove ruke.
– Kad ko koga udesi, u svakom smislu te reči, kaže se da ga je udesio kô za Vrbicu (druga subota pred Uskrs).
– Svetog Spiridona (25. dec) slave papučari – i oni što papuče izrađuju i oni što se plaše svojih žena.
– Januar je u Vukovom rečniku bio sječanj, u crkvi bogojavljenski mesec, a u narodu i golemi mesec; juli – ilinski mesec i žetvar; septembar – malogostojinski mesec i grozdober; novembar – aranđeoski mesec i studen.
– Pre pojave Deda Mraza deca su poklone dobijala na Nikoljdan (19. dec), Materice (druga nedelja pred Božić), Očeve (prva nedelja pred Božić) i Božić (7. jan), a davala na Detinjce (treća nedelja pred Božić).
– Od zmija štite jeremije (oko Jeremijinog dana, 14. maj), kišu prizivaju prporuše i dodole (kad je sušno leto), dobar rod donose krstonoše (o zavetinama i litijama), karakondžule rasteruju sirovari (uoči Malog Božića, 14. jan), a komendije teraju komendijaši (u beloj nedelji, prvoj pred uskršnji post).
– U čistoj nedelji (prvoj u uskršnjem postu) pere se i čisti sve u kući, u gostinskoj nedelji (prvoj pred uskršnji post) dočekuju se gosti, u zagonetnoj (prvoj pred uskršnji post) oštri se duh i ogleda u domišljatosti, a u šarenoj nedelji (četvrtoj pred uskršnji post) dozvoljeno je da se „šara”.
U narodu se, dakle, tačno zna kad je čemu vreme, jer je celina življenja kalendarski usklađena i cela godina propraćena je određenim radnjama – tačno se zna otkad i dokad se nešto radi, pesma peva, igra izvodi, i čemu sve to služi. O TOM ŽIVOTU PO NARODNOM KALENDARU GOVORI KNJIGA GODIŠNJI OBIČAJI U SRBA.
• 110 prazničnih dana s pratećim običajima
• 16 vrsta obrednih povorki
• 5 vrsta slava
• na osnovu građe sakupljene sa svih prostora na kojima su Srbi živeli ili žive (Vojvodina, Mačva, Jasenica, Stari Vlah, Negotinska Krajina, Župa, Levač, Leskovačka Morava, Rudničko, Aleksinačko i Vranjsko Pomoravlje, Metohija..., Lika, Banija, Knin, Bosanska Krajina, Baranja, Semberija, Kuči, Vasojevići...).
• sa ilustracijama Marka Markovića, slikama naivnih umetnika iz bogate zbirke Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini, fotografijama, ikonama i freskama – njih više od 300
• u zaštitnoj drvenoj kutiji
O AUTORU
Cenjeni srpski etnograf Mile Nedeljković (1941–2009) čitav život posvetio je beleženju narodnih običaja i očuvanju tradicije. Za svoj rad na proučavanju i sistematizaciji građe o običajima vezanim za godišnji ciklus dobio je prestižnu Nagradu za nauku Vukove zadužbine. Njegove zapise o godišnjim običajima za našu kuću priredila je Miletova supruga, etnolog Nevenka Nedeljković.
Zahvaljujući temama koje su u njima zastupljene, a prevashodno autorovom umeću da slikovitim narodskim jezikom približi čitaocima bogatu etnografsku građu, rukopisi Mileta Nedeljkovića decenijama su u vrhu najpopularnijih i najvoljenijih. O tome svedoči i upozorenje čitaocima koje je godinama štampano na zadnjoj korici Miletovog Srpskog običajnog kalendara: da se njegove knjige čitaju i prepričavaju, pozajmljuju i kradu – „nemojte da vam nismo rekli”.