VELIKA ENCIKOLOPEDIJA NERIJEŠENIH ZAGONETKI 2
45,90 KM
VELIKA ENCIKLOPEDIJA NERJEŠENIH ZAGONETKI 2
Autor: Colin Wilson i Damon Wilson
Čuveni autori i istraživači paranormalnog, Colin i Damon Wilson istražuju najintrigantnije fenomene svih vremena koji se već tisućama godina otimaju objašnjenjima.
Među njima su: Atlantida, Bermudski trokut, Bigfoot, Torinski sveti pokrov, Jack Trbosjek, čudovište iz Loch Nessa i mnogi drugi…
Nema na zalihi
SKU: 9789531961943
Kategorija: Enciklopedija i atlasi znanja
Dodatne informacije
Autor | & Damon Wilson Colin |
---|---|
Izdavač | Mozaik knjiga |
Preporučujemo
-20%
144,00 KM
180,00 KM
ČOVEK-VELIKA ILUSTROVANA ENCIKLOPEDIJA
Mladinska knjiga Beograd
Svetski bestseler konačno i u Srbiji - napeta priča o vrsti koja je osvojila svet.
DNEVNIK ČOVEČANSTVA
Pred vama je napeta priča o vrsti koja je osvojila svet. Krenite u uzbudljivo putovanje i otkrijte sva područja ljudskog postojanja. Prepustite se verodostojnim i kvalitetnim tekstovima i mnoštvu sjajnih fotografija. Otkrijte raznolikost vrste kojoj pripadate – uz Veliku ilustrovanu enciklopediju ČOVEK!
IZUZETNE ILUSTRACIJE
Više od 2.500 fantastičnih fotografija će Vam dočarati ljudsku raznolikost u svom punom sjaju i lepoti uhvaćenoj objektivom. Pogledom izbliza, pomoću fotografija snimljenih najboljim mikroskopima i drugim specijalnim napravama, lakše ćete sebi predočiti obrađenu temu. Tu su i jasne i pregledne karte koje će Vam se u momentu urezati u pamćenje.
SVE U JEDNOJ KNJIZI
Istorijska čitanka, anatomski atlas, medicinski priručnik, zbornik ljudskih običaja, pregled društvenih uređenja nekad i sad, dnevnik dostignuća u nauci i umetnosti, prikaz naroda i država sveta, pogled u budućnost... Tu su i dobrodošli dodaci za brže i lakše korišćenje enciklopedije:
* pojmovnik – poseban rečnik s pojašnjenjima pojedinih pojmova omogućiće učenicima i svima drugima da brzo dođu do pouzdanih značenja određenih pojmova.
* indeks – brzo i lako dođite do stranice koja sadrži informacije koje Vas interesuju.
STRUKTURA ENCIKLOPEDIJE
Enciklopedija sadrži osam velikih poglavlja. Svako poglavlje obrađuje posebnu tematiku i čini zaokružnu celinu. Razumljivo i čitko, uz pomoć preglednih šema i jasnih objašnjenja, i najkomplikovanija materija će se učiniti jednostavnom i razumljivom.
Svako poglavlje počinje uvodom koji će čitaoca podstaći da sazna nove zanimljivosti pogleda živopisne fotografije. Saznaćete kako su stvari izgledale nekada i sad, dobićete dodatna objašnjenja za sve pojmove i fenomene koji se čine isuviše složenim, pročitaćete mnoštvo posebno izdvojenih zanimljivosti koje će oduševiti svakog čitaoca, bez obzira na godine i interesovanja.
Dimenzije: 26 x 31 cmBroj stranica: 512Tip poveza: Tvrdi povezGodina izdavanja: 2007
GODIŠNJI OBIČAJI U SRBA-S KUTIJOM
Mladinska knjiga Beograd
– Po danima od Petozarnih mučenika (26. dec) do Božića (7. jan) gleda se kakvo će vreme biti u narednoj godini. Jedan dan je jedan mesec – ako nekog od tih dana pada sneg, onda će biti kišan onaj mesec što ga taj dan predstavlja u idućoj godini, a kog dana je vedro, taj će mesec biti bez kiše.
– Od Svetog Nikole (19. dec) dan biva duži onoliko koliko petao može da skoči s praga.
– Do Svetoga Luke (31. okt) tur’ đe oćeš ruke, od Svetoga Luke, u džepove ruke.
– Kad ko koga udesi, u svakom smislu te reči, kaže se da ga je udesio kô za Vrbicu (druga subota pred Uskrs).
– Svetog Spiridona (25. dec) slave papučari – i oni što papuče izrađuju i oni što se plaše svojih žena.
– Januar je u Vukovom rečniku bio sječanj, u crkvi bogojavljenski mesec, a u narodu i golemi mesec; juli – ilinski mesec i žetvar; septembar – malogostojinski mesec i grozdober; novembar – aranđeoski mesec i studen.
– Pre pojave Deda Mraza deca su poklone dobijala na Nikoljdan (19. dec), Materice (druga nedelja pred Božić), Očeve (prva nedelja pred Božić) i Božić (7. jan), a davala na Detinjce (treća nedelja pred Božić).
– Od zmija štite jeremije (oko Jeremijinog dana, 14. maj), kišu prizivaju prporuše i dodole (kad je sušno leto), dobar rod donose krstonoše (o zavetinama i litijama), karakondžule rasteruju sirovari (uoči Malog Božića, 14. jan), a komendije teraju komendijaši (u beloj nedelji, prvoj pred uskršnji post).
– U čistoj nedelji (prvoj u uskršnjem postu) pere se i čisti sve u kući, u gostinskoj nedelji (prvoj pred uskršnji post) dočekuju se gosti, u zagonetnoj (prvoj pred uskršnji post) oštri se duh i ogleda u domišljatosti, a u šarenoj nedelji (četvrtoj pred uskršnji post) dozvoljeno je da se „šara”.
U narodu se, dakle, tačno zna kad je čemu vreme, jer je celina življenja kalendarski usklađena i cela godina propraćena je određenim radnjama – tačno se zna otkad i dokad se nešto radi, pesma peva, igra izvodi, i čemu sve to služi. O TOM ŽIVOTU PO NARODNOM KALENDARU GOVORI KNJIGA GODIŠNJI OBIČAJI U SRBA.
• 110 prazničnih dana s pratećim običajima
• 16 vrsta obrednih povorki
• 5 vrsta slava
• na osnovu građe sakupljene sa svih prostora na kojima su Srbi živeli ili žive (Vojvodina, Mačva, Jasenica, Stari Vlah, Negotinska Krajina, Župa, Levač, Leskovačka Morava, Rudničko, Aleksinačko i Vranjsko Pomoravlje, Metohija..., Lika, Banija, Knin, Bosanska Krajina, Baranja, Semberija, Kuči, Vasojevići...).
• sa ilustracijama Marka Markovića, slikama naivnih umetnika iz bogate zbirke Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini, fotografijama, ikonama i freskama – njih više od 300
• u zaštitnoj drvenoj kutiji
O AUTORU
Cenjeni srpski etnograf Mile Nedeljković (1941–2009) čitav život posvetio je beleženju narodnih običaja i očuvanju tradicije. Za svoj rad na proučavanju i sistematizaciji građe o običajima vezanim za godišnji ciklus dobio je prestižnu Nagradu za nauku Vukove zadužbine. Njegove zapise o godišnjim običajima za našu kuću priredila je Miletova supruga, etnolog Nevenka Nedeljković.
Zahvaljujući temama koje su u njima zastupljene, a prevashodno autorovom umeću da slikovitim narodskim jezikom približi čitaocima bogatu etnografsku građu, rukopisi Mileta Nedeljkovića decenijama su u vrhu najpopularnijih i najvoljenijih. O tome svedoči i upozorenje čitaocima koje je godinama štampano na zadnjoj korici Miletovog Srpskog običajnog kalendara: da se njegove knjige čitaju i prepričavaju, pozajmljuju i kradu – „nemojte da vam nismo rekli”.
GRADOVI SRBIJE
Mladinska knjiga Beograd
„U Srbiji ima gradova velikih i malih, mladih i starih, turskih, ćesarskih, Miloševih i još novijih, stešnjenih i prostranih, ravničarskih i brdskih, zelenih i sivih, bučnih i tihih, onih u kojima je život zapenušana bujica i onih u kojima on teče kao mirna ravničarska reka, graničnih i centralnih, onih čijim se ulicama širi miris roštilja i onih u kojima mirišu štrudle, industrijskih centara i vazdušnih banja – dovoljno različitih da se po kraju iz kog smo prepoznajemo, dovoljno sličnih da celu zemlju zovemo zavičajem. Ovo je putovanje kroz popločane staze Srbije uz malo nostalgije i mnogo vere u budućnost.”
Bojana Dodić
prvi pomen grada • kako je grad dobio ime • koja je simbolika gradskog grba ili amblema • dan grada • zanimljivi detalji iz života grada: osnivanje prve čitaonice, otvaranje prve apoteke ili bolnice, prvi prolazak voza, prva sijalica, prva javna rasveta, prvi automobil...
• tematski okvir „Kad kažem..., mislim...” – ljudi, mesta, događaji, građevine, proizvodi koji su postali sinonim grada iz kog potiču • šetnja kroz grad • kratka istorija grada • omiljena okupljališta, manifestacije, izletišta stanovnika grada • čuveni stanovnici grada • album sa starim fotografijama • osnovne informacije o gradu – okrug, geografske koordinate, broj stanovnika, nadmorska visina, poštanski i pozivni broj, registraciona oznaka, udaljenost od prestonice, naziv za stanovnike grada, susedne opštine
− Gde je i kada zasvetleo prvi semafor u Beogradu i koje mu je bilo radno vreme?
− Koja dva grada spaja najduži pešački most u Evropi?
− U kom je gradu 1842. prvi put na Balkanu izveden neki Šekspirov komad?
− Koji naš grad u svom grbu ima moto: „Nama dobro a nikome zlo”?
− Otkuda dva ključa na grbu Sente?
− Gde je napravljen prvi dalekovod u Srbiji?
− Koliko je godina star najstariji bioskop u zemlji koji još radi?
− Odakle su Nišani a odakle Nišlije?
− U kom gradu se vreme meri po Milutinovom sunčanom časovniku na centralnom trgu?
− Koji je jedini grad u Srbiji u kom se zvanično svake godine bira najbolji zet, onaj koji je zbog svoje lepše polovine zavoleo njen rodni grad i redovno u njega dolazi?
− Koji grad je sedište Udruženja baksuza, ugursuza i namćora, osnovanog 1929, a koji sedište društva lažova, koje je bilo aktivno između dva svetska rata?
− Kad je u Niš, nezvaničnu srpsku prestonicu bureka, donet prvi moderan, okrugli burek?
− Ko je provezao prvi automobil kroz Novi Pazar, a ko prvi motocikl kroz Leskovac?
− Zašto se u crkve na jugu Srbije, građene u tursko vreme, ulazilo NIZ stepenice?
− Koji grad je ime dobio po rudničkom vojvodi Milanu Obrenoviću, bratu po majci kneza Miloša Obrenovića?
− Gde se nalazi jedan od najstarijih gradskih parkova u Srbiji, podignut u XVIII veku, koji i danas nazivaju Šeriblov majur, po Francuzu na čijoj je zemlji podignut?
-20%
44,00 KM
54,90 KM
ČUDESAN SVET NAUKE
Mozaik knjiga
• Soliteri u svemiru?
• Geografske karte lažu?
• Biljke imaju ista čula kao i mi?
• Grof Drakula je bio zaražen besnilom?
• Broj 12 je magičan?
• Japanski je najteži jezik na svetu?
• Sreća je samo pitanje hemije?
• Zvuk mačjeg predenja leči osteoporozu?
• Neutrini mogu da se uhvate?
• Teleportacija?
• Kompjuteri idu u rat?
KAKO?
Saznanja o svetu u kom živimo udvostručuju se svakih sedam godina, a taj tempo se u vreme moderne tehnologije drastično ubrzava. Samo iz oblasti medicine svake godine se objavi više od milion naučnih radova. Svet se danas davi u informacijama, a stalno oseća žeđ za novim znanjem. Zaboravlja pri tom da je znanje mnogo više od posedovanja informacija. Iz radoznalosti i jake želja da se sve zagonetke ovog sveta reše nastala je i knjiga ČUDESAN SVET NAUKE. U njoj su opisane poslednje misterije našeg doba i predstavljena najnovija naučna dostignuća – celokupna svetska istraživanja u jednoj knjizi!
– Na putu ka zvezdama – Fasciniranost plavom planetom – Čovek i medicina – Psihologija i tajne duše – Tajne fizike – Misterije čovečanstva – Duh istorije – Životinje, biljke i druge prirodne senzacije – Šta nam donosi budućnost?