- Barkod: 9789533136813
- Jezik izvornika: engleski
- Broj stranica: 16
- Godina objavljivanja: 2019.
- Prijevod: Dinan Morić Bošnjak
- Vrsta uveza: tvrdi
- Ilustracije: Rachel Caldwell
Akcija!
179,90 KM
199,00 KM
140,00 KM
74,70 KM
LJUDSKO TIJELO
49,00 KM
56,00 KM
Fascinantan, trodimenizonalan vodič o ljudskom tijelu.
Ova nevjerojatno impresivna knjiga oduševit će svako dijete i očarati odrasle.
- Dob: 6 +
Na zalihi
SKU: 9789533136813
Dodatne informacije
Težina | 0,5 kg |
---|---|
Autor | Rachel Caldwell, Richard Walker |
Izdavač | Profil knjiga |
Budi prvi koji će recenzirati “LJUDSKO TIJELO” Poništi odgovor
Preporučujemo
GODIŠNJI OBIČAJI U SRBA-S KUTIJOM
Mladinska knjiga Beograd
– Po danima od Petozarnih mučenika (26. dec) do Božića (7. jan) gleda se kakvo će vreme biti u narednoj godini. Jedan dan je jedan mesec – ako nekog od tih dana pada sneg, onda će biti kišan onaj mesec što ga taj dan predstavlja u idućoj godini, a kog dana je vedro, taj će mesec biti bez kiše.
– Od Svetog Nikole (19. dec) dan biva duži onoliko koliko petao može da skoči s praga.
– Do Svetoga Luke (31. okt) tur’ đe oćeš ruke, od Svetoga Luke, u džepove ruke.
– Kad ko koga udesi, u svakom smislu te reči, kaže se da ga je udesio kô za Vrbicu (druga subota pred Uskrs).
– Svetog Spiridona (25. dec) slave papučari – i oni što papuče izrađuju i oni što se plaše svojih žena.
– Januar je u Vukovom rečniku bio sječanj, u crkvi bogojavljenski mesec, a u narodu i golemi mesec; juli – ilinski mesec i žetvar; septembar – malogostojinski mesec i grozdober; novembar – aranđeoski mesec i studen.
– Pre pojave Deda Mraza deca su poklone dobijala na Nikoljdan (19. dec), Materice (druga nedelja pred Božić), Očeve (prva nedelja pred Božić) i Božić (7. jan), a davala na Detinjce (treća nedelja pred Božić).
– Od zmija štite jeremije (oko Jeremijinog dana, 14. maj), kišu prizivaju prporuše i dodole (kad je sušno leto), dobar rod donose krstonoše (o zavetinama i litijama), karakondžule rasteruju sirovari (uoči Malog Božića, 14. jan), a komendije teraju komendijaši (u beloj nedelji, prvoj pred uskršnji post).
– U čistoj nedelji (prvoj u uskršnjem postu) pere se i čisti sve u kući, u gostinskoj nedelji (prvoj pred uskršnji post) dočekuju se gosti, u zagonetnoj (prvoj pred uskršnji post) oštri se duh i ogleda u domišljatosti, a u šarenoj nedelji (četvrtoj pred uskršnji post) dozvoljeno je da se „šara”.
U narodu se, dakle, tačno zna kad je čemu vreme, jer je celina življenja kalendarski usklađena i cela godina propraćena je određenim radnjama – tačno se zna otkad i dokad se nešto radi, pesma peva, igra izvodi, i čemu sve to služi. O TOM ŽIVOTU PO NARODNOM KALENDARU GOVORI KNJIGA GODIŠNJI OBIČAJI U SRBA.
• 110 prazničnih dana s pratećim običajima
• 16 vrsta obrednih povorki
• 5 vrsta slava
• na osnovu građe sakupljene sa svih prostora na kojima su Srbi živeli ili žive (Vojvodina, Mačva, Jasenica, Stari Vlah, Negotinska Krajina, Župa, Levač, Leskovačka Morava, Rudničko, Aleksinačko i Vranjsko Pomoravlje, Metohija..., Lika, Banija, Knin, Bosanska Krajina, Baranja, Semberija, Kuči, Vasojevići...).
• sa ilustracijama Marka Markovića, slikama naivnih umetnika iz bogate zbirke Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini, fotografijama, ikonama i freskama – njih više od 300
• u zaštitnoj drvenoj kutiji
O AUTORU
Cenjeni srpski etnograf Mile Nedeljković (1941–2009) čitav život posvetio je beleženju narodnih običaja i očuvanju tradicije. Za svoj rad na proučavanju i sistematizaciji građe o običajima vezanim za godišnji ciklus dobio je prestižnu Nagradu za nauku Vukove zadužbine. Njegove zapise o godišnjim običajima za našu kuću priredila je Miletova supruga, etnolog Nevenka Nedeljković.
Zahvaljujući temama koje su u njima zastupljene, a prevashodno autorovom umeću da slikovitim narodskim jezikom približi čitaocima bogatu etnografsku građu, rukopisi Mileta Nedeljkovića decenijama su u vrhu najpopularnijih i najvoljenijih. O tome svedoči i upozorenje čitaocima koje je godinama štampano na zadnjoj korici Miletovog Srpskog običajnog kalendara: da se njegove knjige čitaju i prepričavaju, pozajmljuju i kradu – „nemojte da vam nismo rekli”.
GRADOVI SRBIJE
Mladinska knjiga Beograd
„U Srbiji ima gradova velikih i malih, mladih i starih, turskih, ćesarskih, Miloševih i još novijih, stešnjenih i prostranih, ravničarskih i brdskih, zelenih i sivih, bučnih i tihih, onih u kojima je život zapenušana bujica i onih u kojima on teče kao mirna ravničarska reka, graničnih i centralnih, onih čijim se ulicama širi miris roštilja i onih u kojima mirišu štrudle, industrijskih centara i vazdušnih banja – dovoljno različitih da se po kraju iz kog smo prepoznajemo, dovoljno sličnih da celu zemlju zovemo zavičajem. Ovo je putovanje kroz popločane staze Srbije uz malo nostalgije i mnogo vere u budućnost.”
Bojana Dodić
prvi pomen grada • kako je grad dobio ime • koja je simbolika gradskog grba ili amblema • dan grada • zanimljivi detalji iz života grada: osnivanje prve čitaonice, otvaranje prve apoteke ili bolnice, prvi prolazak voza, prva sijalica, prva javna rasveta, prvi automobil...
• tematski okvir „Kad kažem..., mislim...” – ljudi, mesta, događaji, građevine, proizvodi koji su postali sinonim grada iz kog potiču • šetnja kroz grad • kratka istorija grada • omiljena okupljališta, manifestacije, izletišta stanovnika grada • čuveni stanovnici grada • album sa starim fotografijama • osnovne informacije o gradu – okrug, geografske koordinate, broj stanovnika, nadmorska visina, poštanski i pozivni broj, registraciona oznaka, udaljenost od prestonice, naziv za stanovnike grada, susedne opštine
− Gde je i kada zasvetleo prvi semafor u Beogradu i koje mu je bilo radno vreme?
− Koja dva grada spaja najduži pešački most u Evropi?
− U kom je gradu 1842. prvi put na Balkanu izveden neki Šekspirov komad?
− Koji naš grad u svom grbu ima moto: „Nama dobro a nikome zlo”?
− Otkuda dva ključa na grbu Sente?
− Gde je napravljen prvi dalekovod u Srbiji?
− Koliko je godina star najstariji bioskop u zemlji koji još radi?
− Odakle su Nišani a odakle Nišlije?
− U kom gradu se vreme meri po Milutinovom sunčanom časovniku na centralnom trgu?
− Koji je jedini grad u Srbiji u kom se zvanično svake godine bira najbolji zet, onaj koji je zbog svoje lepše polovine zavoleo njen rodni grad i redovno u njega dolazi?
− Koji grad je sedište Udruženja baksuza, ugursuza i namćora, osnovanog 1929, a koji sedište društva lažova, koje je bilo aktivno između dva svetska rata?
− Kad je u Niš, nezvaničnu srpsku prestonicu bureka, donet prvi moderan, okrugli burek?
− Ko je provezao prvi automobil kroz Novi Pazar, a ko prvi motocikl kroz Leskovac?
− Zašto se u crkve na jugu Srbije, građene u tursko vreme, ulazilo NIZ stepenice?
− Koji grad je ime dobio po rudničkom vojvodi Milanu Obrenoviću, bratu po majci kneza Miloša Obrenovića?
− Gde se nalazi jedan od najstarijih gradskih parkova u Srbiji, podignut u XVIII veku, koji i danas nazivaju Šeriblov majur, po Francuzu na čijoj je zemlji podignut?
VELIKI PORODIČNI SAVETNIK ZA ZDRAVU ISHRANU
Mladinska knjiga Beograd
NAJBOLJI PRAKTIČNI PRIRUČNIK ZA PREVENCIJU, OPORAVAK ILI LIJEČENJE TEGOBA I OBOLJENJA POMOĆU NAMIRNICA I DODATAKA ISHRANI!
U knjizi Veliki porodični savetnik za zdravu ishranu saznajte sve o: ISHRANI (raznovrsna i prirodna ishrana, od hrono, paleo i ishrane po krvnim grupama do mediteranske), NAMIRNICAMA (šta jedemo, kako pojačati korisna svojstva namirnica...) i BOLESTIMA (šta jesti a šta ne, dodaci ishrani, preporučeni recepti, savjeti...). Na kraju se nalaze RECEPTI koji su prije svega zdravi, ali i veoma ukusni. Potpuno je jasno. Zdravlje na usta ulazi!
Sadržaj:
• Ukusi su različiti [REŽIMI ISHRANE: Azijski način ishrane, Bezglutenska ishrana, Hrono ishrana, Kiselo-bazna ishrana, Ishrana po krvnim grupama, Makrobiotička ishrana, Mediteranska ishrana, Nordijska ishrana, Paleoishrana, Ishrana sirovim namirnicama, Vegetarijanska ishrana]
• Plodovi prirode koji blaže i liječe [NAMIRNICE: glavni hranjivi sastojci, šta jedemo, ljekovita svojstva, kako pojačati korisna svojstva, nije za svakoga, praktični savjeti, kako kupovati, kako jesti više, koliko je dovoljno, istorijsko i geografsko porijeklo...]
• Šta vas muči? Potražite lijek na tanjuru [BOLESTI: šta jesti, a šta izbjegavati, dodaci ishrani, preporučeni recepti, korisni savjeti...]
• Zdravlje na tanjuru [RECEPTI: Napici i zalogaji za dobar početak dana, Hljeb i peciva, Supe i čorbe, Laki obroci i prilozi, Glavna jela od ribe i morskih plodova, Glavna jela od živinskog mesa, Glavna jela od crvenog mesa, Salate kao glavno jelo ili prilog i Kolači i poslastice]
Pravilna ishrana je ključ zdravlja i dugovječnosti cijele porodice!
Dimenzije: 21 x 26 cm
Broj stranica: 760
Tip poveza: Tvrdi povez
Godina izdavanja: 2017
1000 ODGOVORA NA PITANJA IZ ZNANOSTI
Grupa autora
Mozaik knjiga
Na više od 400 stranica knjiga 1000 ODGOVORA NA PITANJA IZ ZNANOSTI neće vam pružiti samo pregršt korisnih i zanimljivih podataka, nego i mnogo zabave. Zašto deve imaju grbe? Hoćemo li ikada moći putovati kroz »crvotočine«? Je li zijevanje zarazno? Hoće li se automobil moći voziti glasom? To su samo neka od zapanjujućih pitanja na koja ćete naći odgovor u našemu priručniku, prepunom znanstvenih i stručnih spoznaja.
Vaši će školarci zasigurno uživati u nevjerojatnim činjenicama o našem planetu i svemiru, a ni vas neće ostaviti ravnodušnim najnovija čuda znanosti i tehnologije. Od kontroverznih tema poput genetski modificirane hrane do suvremenih spoznaja o svemiru, ovdje ćete otkriti odgovore stručnjaka na najintrigantnija pitanja o vremenu, prostoru, čovjeku, prirodi, tehnološkim otkrićima i dostignućima, kao i malim stvarima iz naše svakodnevice.
Recenzije
Još nema recenzija.