David Christian, američki povjesničar koji živi u Australiji te je jedan od osnivača Projekta o velikoj povijesti, u knjizi Postanak svijeta obrađuje veliku povijest svega − od Velikog praska do prvih zvijezda, našega Sunčevog sustava, života na Zemlji, dinosaura, Homo sapiensa, poljoprivrede, ledenog doba, carstava, fosilnih goriva, slijetanja na Mjesec i globalizacije. I svega onoga što je potom uslijedilo
„Već dugo sam obožavatelj Davida Christiana. U Postanku svijeta vješto povezuje dokaze i predviđanja mnogih znanstvenih disciplina u jedinstvenu, pristupačnu povijesnu priču.“ – BILL GATES
„U Postanku svijeta David Christian pronašao je fenomenalan način kako da, koristeći povijest, posložimo kompletno naše znanje o cijelom svijetu. To je čudesno ostvarenje.“ – CARLO ROVELLI, AUTOR KNJIGA SEVEN BRIEF LESSONS ON PHYSICS I THE ORDER OF TIME
„Vrhunski način da sagledamo naše razumijevanje postanka svemira, Sunčeva sustava, oceana, planina i minerala, cjelokupnog života na Zemlji te dinamičnog uspona ljudske kulture i čovjekovih postignuća. Sve to na tek nešto više od 250 stranica zadivljujućeg štiva, u kojem autor isprepleće dokaze iz znanosti, umjetnosti i humanizma.“ – SIR KEN ROBINSON, NASTAVNIK I AUTOR KNJIGE THE ELEMENT
„Izvanredna knjiga koja stavlja nas, samodopadne ljude, na odgovarajuće mjesto u kozmosu, a ujedno objašnjava zašto je priča o ljudskoj kulturi i znanju – što Christian naziva kolektivnim učenjem – bitna za razumijevanje našega postojećeg svijeta i oblikovanje budućnosti.“ – MERRY WIESNER-HANKS, POVJESNIČARKA SA SVEUČILIŠTA WISCONSIN-MILWAUKEE
O autoru knjige Postanak svijeta:
David Christian povjesničar je koji je 1974. na Sveučilištu u Oxfordu doktorirao na temu Rusije i Sovjetskog Saveza, no od 1980-ih proučava povijest svijeta u vrlo velikim razmjerima, tj. „veliku povijest“. Podučavao je na Sveučilištu Macquarie u Sydneyju od 1975. do 2000., nakon čega je 2001. prihvatio mjesto na Državnom sveučilištu u San Diegu. U siječnju 2009. vratio se na Sveučilište Macquarie. Od 2009. do 2013. bio je „istaknuti profesor sveučilišta svjetske klase“ na Ženskom sveučilištu Ewha u Seulu, a u istom je razdoblju obnašao dužnost gostujućeg profesora na Sveučilištu u Vermontu.
Osnivač je i predsjednik Međunarodne udruge za veliku povijest, a zajedno s Billom Gatesom i suosnivač Projekta o velikoj povijesti, u kojem je izrađen besplatan internetski nastavni plan o velikoj povijesti. Ravnatelj je Instituta za veliku povijest pri Sveučilištu Macquarie te tvorac i glavni predavač na otvorenom internetskom tečaju na platformi Coursera pri istom sveučilištu, kao stručnjak za veliku povijest. Također je suosnivač Škole za veliku povijest pri Sveučilištu Macquarie, koja pruža internetske tečajeve o velikoj povijesti za predškolsku, osnovnoškolsku i srednjoškolsku dob. Održao je zapažene govore na konferencijama diljem svijeta, uključujući Svjetski ekonomski forum u Davosu, a njegov govor u sklopu TED konferencije o povijesti svemira pregledan je više od osam milijuna puta. U svibnju 2017. počasni doktorat dodijelilo mu je Državno sveučilište Sjeverne Karoline.
Knjigu je prevela Martina Batinica.
Ostale knjige iz kategorije Povijest potražite ovdje.
Jedan od najradosnijih trenutaka u životu odlazak je na daleko putovanje u nepoznate zemlje. Ova vam knjiga neće otkriti mjesta koja biste trebali posjetiti za života, ali će vam rasvijetliti kako su putovanja nekoć izgledala.
Hronološki prateći velika putovanja – od drevnih civilizacija, koje su se kretale uglavnom radi trgovine, preko seobe naroda, prvih hodočašća, velikih geografskih otkrića, prvih organiziranih turističkih ruta, pa sve do savremenih putovanja svim prijevoznim sredstvima – Putovanja će pobuditi nostalgiju, ali ujedno i zagolicati maštu svih onih čitatelja kojima je samo putovanje ponekad veći užitak od konačnog odredišta.
Stoga okusite uzbuđenje i romantiku putovanja, jer ova je knjiga prepuna historijskih karata, prekrasnih fotografija, egzotične putne opreme i napetih svjedočanstava. Upravo je ova knjiga obavezno štivo svakoga putnika iz naslonjača.
IŠČEZLA HRVATSKA
Sjećate li se popularnog Žućka – žutog tramvaja koji je vozio dubrovačkim ulicama? Jeste li zalazili u „Kulušić“ u vrijeme kad su ga posjećivali najpopularniji jugoslavenski bendovi? Jeste li ikad dobili dar za Dan dječje radosti? Jeste li čekali u redu za trajekt „Bodulka“? Kad ste zadnji put na izlet u Samobor putovali vlakom? Koju vam je ocjenu zaključila učiteljica „Domaćinstva“? Koju ste emisiju najviše voljeli gledati na programu Z3? Sjećate li se dramatičnoga prijelaza preko pontonskoga mosta na Novskom ždrilu? Imate li ploče s Opatijskog festivala? Jeste li ikad boravili u Kardeljevu? Ili možda u Aleksandrovu? Jeste li se sudarali automobilima u lunaparku u Draškovićevoj ulici u Zagrebu? Je li doista ljetovanje u hotelskom kompleksu „Haludovo“ bilo nešto neviđeno u Hrvatskoj? Kakva je bila vožnja riječkim i splitskim trolejbusima?
Svega toga, nažalost, više nema. Iako su na mnogim mjestima ostali tužni i devastirani prizori objekata koji više nemaju svoju prvotnu namjenu, u našim su srcima ostale lijepe uspomene na neka prošla vremena u kojima smo dijelili sudbinu s glavnim junacima ove knjige. Njih je zaista mnogo, a da je prostora bilo više, bilo bi ih još. Zanimljivim tekstovima objedinio ih je autor, povjesničar Tomislav Matić, koji je u potrazi za iščezlim predmetima, običajima i pojavama zašao još dublje u prošlost. Neke od stotinu priča, koliko ih je nakraju uvršteno u ovu knjigu, stare su više stoljeća, čak i tisućljeća, a nekima smo i mi sami bili svjedoci.
Istine i laži o ljubavi nadahnjujuća je knjiga Brune Šimleše, najpoznatijeg hrvatskog stručnjaka za ljubav! Nakon što nas je u Ljubavologiji naučio razviti zdravu ljubav prema sebi i drugima, u ovoj knjizi ide korak dalje.
Koliko se muškarci i žene doista razlikuju? Kako se riješiti osjećaja da ne zavređujemo ljubav? Stvoriti sretnu vezu? Kako doista funkcionira Zakon privlačnosti? Knjiga Istine i laži o ljubavi razotkriva mnoge mitove o ljubavi i partnerskim odnosima, primjerice da je žena ta koja drži tri ugla kuće ili da muškarci ne znaju izražavati emocije. Također, dovodi u pitanje i općeprihvaćene narodne mudrosti poput onih da ljubav ide kroz želudac ili da brak i djeca uništavaju ljubav i strast.
Britko, razigrano, duhovito, ali i odrješito razbija najčešće zablude o ljubavi. Objašnjava i kako se riješiti toksičnih uvjerenja koja vam truju um i srce!
Bruno Šimleša (1979.) autor je knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti. Dosad je objavio mnoštvo knjiga, a Ljubavologija i Škola života jedne su od najprodavanijih knjiga na ovim područjima. Njegovi su naslovi objavljeni i u Sloveniji, Srbiji, Makedoniji i Albaniji, a ukupno je prodano više od 100.000 primjeraka njegovih knjiga. Diplomirao je sociologiju 2003. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, dvije godine vodio je emisiju Svaki dan, dobar dan na Hrvatskoj televiziji i redovito surađuje s brojnim medijima u Hrvatskoj i regiji. Udruga Sve za nju 2016. godine dodijelila mu je nagradu VAM zbog pomaganja onkološkim pacijentima i senzibiliziranja javnosti za probleme svih koji se bore s rakom. Oženjen je i ponosni tata djevojčice.
Ostale naslove Brune Šimleše potražite ovdje.